2011. április 28., csütörtök

Első mintás gyöngyhorgolásom

Két horgolt lánc és egy karkötő után már nagyon ment a horgolás, éppen ideje volt valami újat kipróbálni.

Van a neten egy nagyon jó kis ingyenes mintatervező program, ki is próbáltam egy egyszerű geometrikus mintával.

Mivel fekete-fehér dolgokat ritkán készítek ezúttal ezt a két színt választottam. A csavart mintát megspékeltem egy ellentétes irányban tekeredő szürke sorral.

A végén az egészen a korábban leírt módon ékszersodronyt vezettem keresztül és annak segítségével rögzítettem a két végén a kupakokat és kapcsot.                     




    A minta:

2011. április 25., hétfő

Pink horgolt szett - Bead crochet set in pink

Nagy mennyiségű kásagyöngy vár még feldolgozásra, de a gyöngyhorgolás étvágyának köszönhetően szépen fogyogat is belőlük.



Most hétvégén egy halvány rózsaszínes, lilás keveréket apasztottam ezzel a szettel.



Rövid állású láncra rivolis-swaris medált akasztottam, a bronz nyakláncnál megkedvelt strasszos szerelékkel kombinálva, ezúttal ezüst színben.




A karkötőbe szintén került egy ezüstös strasszos  dísz, alkalmi csillogást kölcsönözve ezzel az ékszernek.


2011. április 24., vasárnap

Gyöngyhorgolt láncvég és kapocs - hogyan készül

Rögtön az első gyöngyhorgolásom befejezésekor szembesültem a problémával, miszerint az ilyen technikával készült munka bizony nyúlik.

Ezt a kis rózsaszín szettet (később megmutatom) rövid állású nyakbavalóval álmodtam meg, de mire a végére értem legalább 3 cm-rel lejjebb lógott, mint szerettem volna,  ráadásul a gyöngyök a nyúlás miatt eltávolodtak egymástól, ami még inkább gondolkodóba ejtett.

Azt találtam ki végül, hogy ékszersodronyt vezettem át utólag a hurka közepén (iszonyú sok bíbelődés árán) és egyszerűen a kellő méretre toltam össze a horgolást a dróton a következőképpen:



A sodrony egyik végére először egy gyöngysor záró kupakot fűztem, majd egy stoppert és a kapcsot.
A stopperen visszafűztem a drótot és olyan rövidre húztam, hogy a kapocs alatt egy kicsi hurok maradjon csak. (lásd fotó)

A drótvéget rövidebbre vágtam, visszadugtam a kupakon és belevezettem a horgolt hurkába. Ezután rögzítettem az egészet a stopperrel.
Összehúztam a kívánt méretre a munkát, most már könnyen, mert az egyik oldal rögzítve lett.

Az előző módszerrel elkészítettem a másik oldalt, de kapocs nélkül természetesen, helyette egy karikán vezettem át a sodronyt.

Itt is kicsi hurkot képeztem a stopperen visszafűzött drótból, levágtam a felesleget és csak kb. 3 cm-t hagytam, átvezettem a kupakon be a horgolásba, rögzítettem a stoppert és kész. :)

Arra vigyázzunk, hogy ne húzzuk túl rövidre a sodronyt, mert akkor a kívánt sűrű lánc helyett egy girbe-gurba hurkát kapunk!

2011. április 17., vasárnap

Első gyöngyhorgolt nyakláncom - My first bead crochet necklace

Aki kreatív hobbival foglalkozik tudja, hogy az alapanyagok beszerzése legalább akkora élmény, mint egy-egy szép alkotás elkészítése. Egy idő után felmerül a kérdés, hogy mit hol és mennyit vásároljon az ember lánya, hogy a hobbi ne terhelje meg annyira a házi kasszát.

Jó ötlet ilyenkor a nagykereket megkörnyékezni, viszont a jó áron beszerzett nagy mennyiségű gyöngy és miegymás egy idő után kezd kezelhetetlen mennyiséggé nőni.

Nálam is ez a helyzet, viszont előnye is van az otthoni készlet felduzzasztásának, méghozzá az, hogy bármikor rám törhet az alkotóvágy, nem kell megvárnom a hétfőt, vagy a reggelt, széles választékból válogathatok éjjel-nappal.

Szeretek mindenfélét kipróbálni, a gyöngyhorgolás még nem volt meg, így a hétvégén két legyet is üthettem egycsapásra, amikor megálmodtam és formába öntöttem ezt a nyakbavalót. Fogyott egy jó adag a bronz gyöngyömből és a horgolást is kipipálhattam. Azért nincs még itt vége, mert ez csak egy minta nélküli verzió, néhány saját tervezésű mintás darab még várat magára, de remélem nem sokat! :))

A horgolt nyaklánc körben 6 szemből készült, a medál jó kis hozzáillő vaskos darab.

Medál: Először a színén lévő ötszöget formázó gyöngy motívumot készítettem el, amit peyote technikával kereteztem.
A fonák oldalra szintén peyote technikával, de csak 11-es kásagyöngy felhasználásával készült ötszög került. A két oldalt összefogtam és a külső szélek mentén összedolgoztam.

A medáltartó bronz ékszeralkatrészen nem ment át a horgolt hurkám, ezért azt csináltam, hogy a lánc közepéhez érve 11-ről 15-ös bronz kásagyöngyre váltottam, amiből csak annyit horgoltam, amire a bronz szereléket rátudtam húzni. Ehhez persze a cérnát el kellett vágnom és 15-ös gyöngyöket kellett ráfűznöm. Amikor megvolt a megfelelő hossz (kb. 1,5 cm) felfűztem a szereléket, visszakötöttem a 11-es gyöngyfűzért és folytattam a munkát.

2011. április 10., vasárnap

Fűzöld négyzet nyakbavaló

Ez a négyzet egy éve készült, amikor Ritucci szettjével bíbelődtem és beleszerettem ebbe a préselt cseh-gyöngyös alakzatba.















Azóta hányódott az asztalomon, a mai napig, amikor is üres közepű négyzetecskémet elkezdtem betöltögetni némi "tartalommal" és felcicomáztam óriás golyókkal, lánccal és rojttal.






 

Kicsit hasonlít a szettre, de kicsit más is, mindenképpen tetszik, hogy zöld, az összhatása pedig igazi ildi-go-s!





2011. április 3., vasárnap

PIF nyereményem Solditól

Tavaly nyertem egy ajándékot Solditól PIF játékon. A játékszabály szerint egy éven belül kell az ajándékot átadni. Vártam is türelmesen és mondhatom megérte, mert Soldi csomózós füzetének dedikált példányának lehettem büszke tulajdonosa!

Nagyon köszönöm a nem mindennapi ajándékot és gratulálok az igényes, szép munkáért!
Ajánlom kicsiknek és nagyoknak, igazi alapmű mindenkinek, aki most kezd ismerkedni ezzel a technikával, de a haladók is találnak benne kitűnő ötleteket, mintákat.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...