Oldalak

2009. december 29., kedd

Begyöngyözött bizsu gyűrű


Azt hittem, hogy majd az ünnepek alatti itthonlét, régóta dédelgetett ötleteim megvalósulásának ideje lesz. Azt hittem, hogy sikerül majd igazán egyedi, igényes, kimunkált dolgokat létrehozni és a nagyvilág elé tárni önelégülten, hogy hát íme tessék, lássátok a nagy művet.

Na ez az ami nem jött össze. Amit sikerült összehozni, az néhány bogyó, meg ez a begyöngyözött bizsugyűrű.

Valami női magazin melléklete volt ez az olcsó, 3 cm. átmérőjű műanyag köves gyűrű. Abszolút hordhatatlan volt eredeti formájában, gondoltam gyakorlom a befoglalást, ezért készítettem neki egy bronz keretet.
Ilyen a kezemen.



2009. december 28., hétfő

Mandarinszínű bogyó nyakék - Mandarine berry beads necklace


Nagylányom meglepett egy nagy zacskó vegyes narancsos műanyag gyönggyel Karira.
Szeretem ezt a színt, a csomag ráadásul különféle árnyalatú és alakú, kisebb-nagyobb szemekből állt, nem kis fejtörést okozva ezzel nekem.












Mikor kibontottam az ajándékomat, valami olyat éreztem, mint már korábban is a gyöngyfűző szettel kapcsolatban - tök jól néz ki, de mit lehet ebből kihozni?

Jobb ötletem nem volt, a sokféle méretű kristály formát kihasználva kipróbáltam a gyöngy-bogyó fűzését. Ezekkel eddig valahogyan hadilábon álltam, mert annyira régies a kinézetük, hogy nehezen tudtam elképzelni egy modern öltözet kiegészítőjeként. Azért ujjgyakorlatnak jó volt, készült is belőlük mindjárt 6 darab.

Mivel mégsem szeretek a fióknak dolgozni, a hat bogyót ezért addig rakosgattam magam előtt az asztalon hozzátéve némi modernebb alakzatot is, míg ki nem alakult ez a kissé rendhagyó nyakék.

Számomra mindenesetre így már vállalhatóak ezek a Viktoriánus bogyókák is!












(A nyakéket a viaszos szál, drót és a kásagyöngy kivételével a szettben kapható alapanyagokból készítettem.)

2009. december 16., szerda

Díjat kaptam!

Nagyon büszke vagyok a díjra, amit ma kaptam Solditól. Köszönöm szépen!
Nagyra tartom és csodálom a munkáidat, valamint azt az elkötelezett szolgálatot, amit a csomós technika népszerűsítéséért teszel.













A díjat Hortenzitának adom tovább, akinek a munkái lenyűgözően szépek, művészi szinten műveli a virágkollázs képalkotást. Nézzetek körül nála, megéri!

2009. december 14., hétfő

Csomózott karkötő gyöngyökkel - Beaded macrame bracelet

Néhány nappal ezelőtt ellátogattam Soldi csomós lapjára, hogy belemélyedjek kicsit a betűs technika rejtelmeibe.

Mivel még nem próbáltam ilyet, egy egyszerűbb darabon akartam kipróbálni, csak úgy a saját fejem után, lesz, ami lesz alapon.












Nálam a színe a fonákja, szerintem ez már így is marad, mert nagyon tetszenek a szép egyenletes vonalak, amik a csomókból képződnek. Olyan, mint valami szőttes.

Két szín, némi gyöngy, egy mutatós kapocs, rengeteg csomó. Ez lett belőle.

Legközelebb már bátrabb leszek, nekiugrok valami színesebb dolognak.

A technika mindenesetre nagyon megtetszett.

2009. december 7., hétfő

Gyöngy angyalka leírása / Beaded Angel - trutorial

Angyalkáim szárnyra keltek és néhány barátomnál landoltak a napokban. Sok pozitív visszajelzést és biztatást kaptam, ezért örömmel közzé teszem a leírást, ami mostanra kész is lett.

1. Vágjunk két szál vékony, kb. 120 cm-es gyöngyfűző drótot. Olyan vastagságút válasszunk, ami kétszer simán átfér a gyöngyszemeken.

2. A munkát az angyalka feje tetején kezdjük. Fűzzük át az egyik szálat egy szem arany színű gyöngyön úgy, hogy az pont a szál közepére kerüljön.

3. Fűzzünk fel két további gyöngyöt a szál egyik végén, a másik végét pedig szembe vezessük át a gyöngyökön. A továbbiakban végig szembe fűzéssel dolgozzunk.








4. A másik drótot is fűzzük át a középső egy arany gyöngyön és ismételjük meg a 3. lépést ezzel is.










5. Az ábra szerint alakult a munkánk, de húzzuk a szálat mindig szorosra. Most fogjuk meg az első és a második drót jobb felé eső végét és szembefűzéssel 3 újabb gyöngyöt fűzzünk rájuk. Figyeljünk arra, hogy a fejtetőn köralakúra formáljuk a felfűzött szemeket, így lesz szép gömbölyű a fejecske.

 6. A leolvasható minta szerint haladjunk végig. A szoknya részen is hajlítgassuk szépen harang alakúra a munkát körben, hogy ne legyen szögletes.


Orr: Fűzzünk az egyik szálra 4 rózsaszín gyöngyöt, az utolsó szemből öltsük vissza a drótot a 3. gyöngybe, majd még két rózsaszín gyöngy. A másik szálat fűzzük szembe, de csak 5 gyöngyön vezessük át. A középsőből így kialakul a kicsi orrocska.

Lábak: 15 rózsaszín gyöngyöt fűzzünk egy szál drótra, majd 8 arany következik. Forduljunk vissza úgy, hogy vezessük vissza a szálat a rózsaszín lábszáron végig. Készítsük el még egyszer, majd felül tekerjük össze a drótot. Egy hosszabb szálat hagyjunk, a többit vágjuk le. A megmaradt hosszabb drótot vezessük az angyal szoknyája alatt a fejen át kifelé. Visszahurkolva így akasztó készülhet a drótszálból.

Szárnyak: Fűzzünk 32 szem fehér gyöngyöt a drótra és erősítsük angyalkánk hátára. Ugyanez még egyszer szemben a másik oldalra.

2009. december 3., csütörtök

Gyöngy angyalkák / Beaded angels

Ezeket az angyalkákat elkészíteni könnyebb, mint fotózni!
Repkednek a pici szárnyaikkal, alig lehet lekapni őket. Ezen a képen az egyiknek már csak a lába látszik. :-))











Azért nagy nehezen sikerült összehozni egy csoportképet is.
Ha tetszenek, szívesen közzé teszem a mintát is.

2009. november 28., szombat

Gyöngyös drót karkötő / Beaded wire bracelet












Elkészült a sorozat utolsó darabja is. Ez a karkötő 8 db. téglalap alakú gyöngyös keretből áll.
Méretük durván 1,7 x 2,7 cm.
Karikákkal kötöttem össze a keretek oldalára hajlított szemeket.











Íme a teljes szett:

2009. november 26., csütörtök

Gyöngyös drótgyűrű / Beaded wire ring

Mérlegképes továbbképzésen csücsültem ma és a már bevált módszerem szerint vittem magammal egy kis tenni-venni valót, hogy az érdekfeszítő előadás közben jobban tudjak figyelni.

Reggel összepakoltam némi drótot és gyöngyöt, ezekből kezdtem el egy régebbi elképzelésemet megvalósítani, de menet közben kreatív csoporttársaim megdobtak az ötlettel, miszerint "ez tök jó lenne gyűrűnek is".

Hogy bizonyítsam ötletmegoldó képességemet, félbehagytam nagy művemet és a tanfolyam végére majdnem kész is lett ez a kis gyűrű.

Itthon már csak az utolsó simítások voltak hátra.

Az elkészítése az "egyszerű vörösréz drótmedál" szerint történt, a gyűrű alap adja magát, nem bonyolult.

Annyi az eltérés a medálhoz képest, hogy a kereten belülre hajlítottam egy második négyzetet, ami pontosan illeszkedik a külsőbe. A fotón látható módon, keret és karika csatlakozásánál csak a belső, a többi részen a két négyzetet együtt tekertem be vékony vörösréz dróttal.

2009. november 15., vasárnap

Vörösréz drót karkötő / Wire bracelet














Annamari azt írta, hogy "egyszerűen csak vékony dróttal van összefogva mindenféle formájú vastag drót", erre én bedőltem Neki! :)

Ejha, - mondom - hát itt van vékony, meg vastag drótom is, mi az akadálya, hogy kipróbáljam!

Kipróbáltam, de (már elnézést) ez valami borzasztó nehéz munka. Az ujjaim kérgesre keményedtek, a derekam beállt, az eltöltött hosszú órákról már nem is beszélek, mire végül elkészült ez a kis suta darab.

Arra viszont jó volt ez a kalandozás hogy elismerjem a technika mestereinek szakmai tudását, türelmét és értékeljem azt a sok szép alkotást, ami a kezeik közül kerül ki.

Nem tudom, hogy nálam megmarad egyszeri félrelépésnek, vagy szerelemmé mélyül, majd meglátjuk...















2009. november 11., szerda

Kosárfonás? Vagy más? Hogyan keverjük a technikákat.

Második, "igényesebben" kivitelezett medálom után tudatosult bennem, hogy én tulajdonképpen egy kosárfonó technikával matatok drót kereteken. Ezt követően már simán jött a következő ötlet, fonjunk kerek alapból medált. Persze drótból.


Ezután mi jöhet még? Fonott kosárka a nyakban? Vagy Drót makramé? Csomózott gyöngyös drótszék, vagy ..............?





Fonatos szék
Fonott kerek alj

Fonott drót medál

Drótoztam. Drága páromtól már több száz méter rézdrótot kaptam.

Van vékony, meg vastag, na meg itt van Annamari aki folyton pakolja elénk a szebbnél szebb drótékszereket, csiklandozva vele a magamfajták fantáziáját.

Szóval lett egy elképzelésem a szokásos négyszögletes alapra, de az valahogyan nem akart kialakulni.
Lebontottam az egészet, de a keret megmaradt a már ráfűzött 16 gyöngyszemmel.
Nézegettem, forgattam erre beugrott a fonott székülőkék képe az agyamba és elkezdtem szépen gyöngyös kis keretemet is akképpen befonogatni.
Íme a végeredmény. A párom szerint igénytelen "nem ezt szokta tőlem", de a kritika nem az ötletnek szólt, hanem a kivitelezésnek.
Megígértem neki, hogy készítek majd másikat szépen egyenletesen kidolgozva és akkor kicserélem ezeket a képeket. 












Elkészítés:
Tetszőleges méretű négyszöget hajlítunk az 1.sz ábra szerint drótból úgy, hogy közben minden oldalra 4-4 gyöngyszemet fűzünk.













Vékony dróttal "szék ülőke" mintát fonunk a keretre az ábra szerint. A kezdésnél rögzíthetjük is a szálat a kerethez egy kis tekeréssel, hogy ne mozduljon el.



Folytassuk a szövögetést szép sűrűn addig, amíg el nem érjük az oldalak közepén lévő két gyöngyszemet és már szinte nem tudunk tőlük tovább haladni.


Az utolsó sor fonása közben gyöngyöket fűzünk a drótra, középen eligazítjuk és ha kész mind a négy belső oldal, levágjuk a szálat és eldolgozzuk.

2009. november 6., péntek

Horgolt medál III. / Crochet pendant III.


Valaki fogjon le!!!!!!
Nem bírok leállni a horgolással.....














2009. október 29., csütörtök

Gyurmát sütögettünk, avagy Lidike karkötője és egyéb furcsaságok / FIMO things

Tegnap kisebb beszerzőkőrútra mentünk mozi után (előtte is), így a már régen áhított süthető gyurma is immáron kelléktárunkat gyarapítja. Egyenlőre egy négy színű szettet vettem, azon próbálgattuk elképzeléseinket csemetéimmel. Ők a mindennapi élet örömeit örökítették meg, én inkább technikai síkon közelítettem az anyag felé.
Íme srácaim alkotásai. Bár a tárgyak abszolút felismerhetőek, azért melléjük írtam mi micsoda, hátha...














Engem a millefiori technikája izgatott, elsőre ez a kis szeletelt gránátalma sikeredett.

Jó sok gyöngyszem lett egy kb. 10 cm-es nudliból. Mivel végre sikerült vennem egy jó kis láncot, amire fityegőket lehet barkácsolni, elkészítettem belőle Lidike gránátalmás karkötőjét.

2009. október 27., kedd

Befoglalt féldrágakő / Beaded semi-precious pendant

Ezt ma itthon találtam. Hogy honnan jött, fogalmam sincs. Akik ismernek néha "megdobnak" általuk használhatatlannak vélt dolgokkal, színes kacatokkal. Valószínűleg ez is így került hozzám. Valami féldrágakő, csak még nem néztem utána, hogy mi. Talán zafír?

Jókora amorf darab, na mondom jó kis kihívás mindjárt a befoglalós korszakom elején! Nem csicsáztam túl, valahogy nem illett hozzá. Hagytam, hogy a kő alakítsa a keretet, egyszerűen körbefogtam és kész.

Jáspis befoglalva / Beaded jaspis pendant


Kitört az őszi szünet. Mint egy magára valamit adó, kötelességtudó anya, gondoskodtam csemetéim kulturált szórakozásáról, hogy ne csak Netet bújják egész héten, érje őket valami hasznosabb inger is.

Bár szitáló eső volt, gyalog tettük meg a távot a Természettudományi Múzeumig, sűrű "Mikor leszünk már ott?" kérdésáradat közepette.

Jót sétáltunk a modern épület kopottas kiállítási darabjai között, kifelé pedig a szuvenírbolt portékái között szemezgettünk. Ez a kis jáspis kő akadt horogra s mivel ezt még nem próbáltam, hazatérés után izibe (hús sütés, vacsora, mosogatás után) nekiláttam a befoglalásának.



Így sikerült, eléggé "királyi" darab lett, szóval mondjuk farmerhez talán nem venném fel......... Vagy mégis?


2009. október 25., vasárnap

Horgolt medál II. / Crochet pendant II.

Még egy medál.........











........és még mindig van egy csomó kabátgombom!

2009. október 23., péntek

Horgolt medál I. / Crochet pendant I.


Napok óta ezzel bíbelődök, de ma reggel végre kész lett.
Ismét egy óriási kabátgomb lett behorgolva, az átmérője 5 cm.
Az eleje barna, narancssárga középpel, a hátoldala tiszta zöld.
A gyöngyszemeket a gyöngyös fülbevalónál leírtak szerint iktattam be a megfelelő helyekre. A narancssárga szirmok a végén lettek ráhorgolva a medálra.
A gomb behorgolását lásd itt.

2009. október 16., péntek

Gyöngy dobozka II. / Beaded box II.


Fruzsi olyan kedvesen méltatta a kis zöld gyöngy-dobozkát, hogy végleg félretettem minden előítéletemet, amit eddig az effajta "munkák" iránt éreztem. Mivel a műanyag gyöngy egyvelegben ránézésre még elegendő mennyiségű alapanyagot találtam, elkészítettem a II. számú művet is.



Természetesen közzé teszem ezt a "komoly" mintát is, talán a képek láttán lesznek, akik azonnal neki szeretnének látni az elkészítésnek.



2009. október 11., vasárnap

Gyöngy dobozka I. / Beaded box I.

Az ötletet a dobozka elkészítéséhez egy halom műanyag gyöngy adta. Igazából nem tudtam mit kezdeni vele, egy jókora vegyes gyöngycsomagban adták. Ékszerkészítéshez ezt a színt, méretet, anyagot nem nagyon tudtam elképzelni, ehhez a kis tárgyhoz viszont remekül megfelelt.












 4 mm-es csiszolt üvegnek látszó gyöngyöt használtam tehát, a mintát menet közben találtam ki, hogy egy kicsit feldobjam a formát.
A doboz kész mérete 5 x 3 x 2,5 cm.
A szemeket damilra fűztem, amitől elég jó tartása lett, de az élekbe fűzött drót tovább javíthat rajta. Én nem drótoztam be, mert így is tetszik.


Amikor a fűzés kész volt, a doboztető szélére kásagyöngyből kis szemet készítettem. Itt gumis damilt használtam, hogy kicsit nyúljon. A doboz oldalára egy nagy stoppert szereltem. Az első fotón jól látszik, milyen klasszul passzol egymáshoz a "kapocs" két része.
 A minta:




2009. október 6., kedd

Patchwork farmer férfi takaró / Jeans coverlet for men

Nálunk nagyon sok farmer nadrág kopik, bőséges alapanyagot szolgáltat az ilyen a takaróknak. Az ötlet bevallom nem a sajátom, páran előálltak már hasonló megoldásokkal,  íme az én verzióm, hátha valaki kedvet kap az elkészítéséhez.











 
Elkészítése:
A nadrágok ép részeit használtam fel, 20X20 cm-es négyzeteket szabtam ki belőlük, összesen 54 db-ot.

Színes vászonból 6 cm-es csíkokat vágtam. Először a négyzeteket hatosával 9 db. szalaggá varrtam úgy, hogy minden egyes négyzet közé került a vászoncsíkból, a négyzetek méretére, azaz 20 cm-es darabokra vágva.

 A 9 sávot ezután a hosszú oldaluk mentén összevarrtam, közéjük is 6 cm-es csíkos vászon került.

A végén csíkos keretbe foglaltam a munkát, a kész méretnek megfelelően elkészítettem a hátoldalt egyszínű kék pamutvászonból természetesen ez is kapott egy csíkos szegélyt.

Dupla vatelinnel béleltem és az anyagrétegeket piros gombokkal fogtam össze.